Results

Mon 9th Jan 2017

Event: Veterans Stableford
A Grade: Robyn McGrath (17) 35 points
B Grade: Ray Borschmann (25) 34 points (c/b)
NTP: 6th Bill Bussau; 11th Don Grimes

Sat 7th Jan 2017

Event: Men's Stableford
Winners:
A Grade: Graham Badrock (13) 40 points
B Grade: S. Hodge (24) 44 points
NTP: 3rd John O'Shea; 6th Gavin Hunt; 11th Gavin Hunt; 16th Mark Foley

Event: Ladies' Stableford
Winner: Carol Bailey (16) 38 points
Runner Up: Carol Burgess (13) 36 points
NTP: 3rd Carol Bailey; 6th Carol Bailey; 11th Allison Gilbert; 16th Carol Burgess

Thur 5th Jan 2017

Event: Men's Stableford
A Grade: Norm McIntyre (14) 40 points
B Grade: Dennis Pangrazio (22) 47 points
NTP: 3rd Norm McIntyre; 6th Karl Schulze; 11th Peter Clough; 16th Robert Taylor

Wed 4th Jan 2017

Event: Ladies' Stableford - Summer Cup
Winner:
 Ellen Goodwin (28) 43 points
Runner Up: Tina Cook (15) 37 points
NTP: 3rd Carol Burgess; 6th Jenny Richter; 11th Carol Burgess; 16th Ellen Goodwin

Sat 17th Dec 2016

Event: Men's 4BBB Stableford
Winners: John O'Shea (18) & Ross Heydon (26) 49 points
Runners Up: Anthony Rebesco (19) & Gary Clancy (14) 46 points

Event: Ladies' Stableford - Summer Cup
Winner: Bernie Fitzgerald (18) 38 points
Runner Up: Allison Gilbert (17) 34 points (c/b)
NTP: 3rd Jenny Richter; 6th Bernie Fitzgerald; 16th Bernie Fitzgerald

Thur 15th Dec 2016

Event: Men's Stableford
A Grade: Max Cherry (17) 42 points
B Grade: Dennis Pangrazio (23) 45 points
NTP: 3rd Max Cherry; 6th John Forbes; 11th Mark Frost; 16th Mark Frost

Wed 14th Dec 2016

Event: Ladies' Stableford - Summer Cup
Winner:
 Carol Burgess (13) 38 points
Runner Up: Di Anders (22) 37 points
NTP: 3rd Carol Burgess; 6th Carol Burgess; 16th Allison Gilbert

Sat 10th Dec 2016

Event: Men's Stableford
Winners:
A Grade: Gavin Hunt (13) 39 points
B Grade: Ian Boreham (19) 42 points
NTP: 3rd Max Cherry; 10th 2nd shot Travis Applegarth; 11th Peter Clough; 16th Colin Richardson

Event: Ladies' Stableford
Winner: Kay Vayda (31) 42 points
Runner Up: Carol Burgess (14) 40 points
NTP: 3rd Rhonda Gross; 6th Carol Burgess; 16th Allison Gilbert

Thur 8th Dec 2016

Event: Men's Stableford
A Grade: Robert Taylor (12) 38 points
B Grade: Karl Schulze (20) 39 points
NTP: 3rd John Forbes; 6th Robert Taylor; 16th Karl Schulze

Wed 7th Dec 2016

Event: Ladies' 9 hole Stableford Xmas Breakup
Winner:
 Jean Barber (28) 21 points

Sat 3rd Dec 2016

Event: Men's Stroke - Monthly Medal
Winners:
A Grade/Monthly Medal: Glenn O'Connell (17) 65 nett
B Grade: Ross Heydon (29) 67 nett
NTP: 3rd Peter McGrath; 11th John Williams; 16th Mark Foley

Event: Ladies' Stroke
Winner: Robyn McGrath (18) 72 nett
Runner Up: Judy Stephens (17) 76 nett 
NTP: 3rd Judy Stephens; 11th Carol Burgess

Wed 30th Nov 2016

Event: Ladies' Stableford
Winner:
 Kay Vayda (31) 39 points
Runner Up: Libby Barker (24) 35 points
NTP: 3rd Robyn McGrath; 6th Libby Barker; 11th Bernie Fitzgerald; 16th Carol Burgess

Sat 26th Nov 2016

Event: Men's Stableford
Winners:
A Grade: Dennis Wilson (9) 40 points
B Grade: Ross Heydon (28) 43 points
NTP: 3rd Denis Hayes; 6th Peter Dingle; 11th Anthony Rebesco; 16th Nick Aloizos

Event: Ladies' Stableford
Winner: Carol Burgess (14) 38 points
NTP: 3rd Chris O'Shea; 11th Chris O'Shea; 16th Carol Burgess

Thur 24th Nov 2016

Event: Men's Stableford
A Grade: Roger Williams (16) 37 points
B Grade: Russell Munro (22) 36 points
NTP: 3rd Justin Stanmore; 6th Peter Clough; 11th Russell Munro; 16th Justin Stanmore

Wed 23rd Nov 2016

Event: Ladies' Stableford - Alpine Shield
Alpine Shield Winners:
Wodonga (Sue Evans, Marie Barnes, Christine Dixon, Susan Wood)
A Grade Winner:
Lisa Watson 36 points (c/b)
A Grade Runner Up: Tina Cook 36 points
B Grade Winner: Susan Wood 39 points
B Grade Runner Up: Marie Barnes 38 points
C Grade Winner: Lisa Anders 38 points
C Grade Runner Up: Kaye Vayda 34 points
NTP: 3rd Tina Cook; 6th Marion Cowan; 11th Maddison Peters; 16th Laurie Moyle

Sat 19th Nov 2016

Event: Men's Par
Winners:
A Grade: Gavin Hunt (13) +3 
B Grade: Peter Dingle (22) +3
NTP: 3rd Denis Hayes; 11th Nick Aloizos; 16th Max Cherry

Event: Ladies' Par
Winner: Bernie Fitzgerald (19) +1
NTP: 3rd Marj Orgill; 6th Allison Gilbert; 11th Lisa Watson; 16th Carol Burgess

Thur 17th Nov 2016

Event: Men's Stableford
A Grade: Luke Taberner (16) 44 points
B Grade: Ross Heydon (29) 41 points
NTP: 3rd N. Gill; 6th Andy Steiner; 11th John Forbes; 16th Andy Steiner

Wed 16th Nov 2016

Event: Ladies' Par
Winner:
 Lisa Anders (40) 0
Runner Up: Robyn McGrath (17) -2
NTP: 3rd Lisa Anders; 6th Lisa Watson; 16th Lisa Watson

Mon 14th Nov 2016

Event: Veterans Stableford
Winner: Colin Richardson (21) 35 points

Sat 12th Nov 2016

Event: Men's Stroke
Winners:
A Grade: John Borich (12) 71 nett 
B Grade: John O'Shea (19) 70 nett
NTP: 3rd Bernard Neville; 11th John O'Shea; 16th Colin Richardson

Event: Ladies' Stroke
Winner: Robyn McGrath (18) 71 nett
NTP: 3rd Bernie Fitzgerald; 6th Allison Gilbert; 11th Carol Burgess

HomeSite Map

Bright Country Golf Club 
Back Porepunkah Road, Bright Victoria 3741
 Phone: 03 5755 1773

© 2015 - Bright Country Golf Club Inc.