Results

Thur 7th Jun 2018

Event: Men's Stableford
A Grade: Graham Badrock (17) 42 points
B Grade: Ray Borschmann (22) 37 points
NTP: 3rd James Tisdall; 6th Richard Beck; 11th Ray Borschmann; 16th Graham Badrock

Wed 6th Jun 2018

Event: Ladies' Stroke - Monthly Medal
A Grade: Tina Cook (15) 72 nett (Monthly Medal)
B Grade: Jan Magdeburger (32) 74 nett
NTP: 6th Tina Cook; 11th Carol Burgess; 16th Allison Gilbert

Mon 4th Jun 2018

Event: Veterans Stableford
A Grade: Alan Ferrari (8) 36 points
B Grade: Denis Hayes (27) 33 points
NTP: 3rd Stuart Carlisle; 6th Robert Taylor; 16th Stuart Carlisle

Sat 2nd Jun 2018

Event: Men's Stroke - Monthly Medal
A Grade: Jason Filippi (15) 73 nett (Monthly Medal)
B Grade: Ray Borschmann (23) 74 nett
NTP: 3rd Peter McGrath; 11th Steve Grogan; 16th Chris Oswin

Event: Ladies' Stroke
Winner: Chris O'Shea (29) 73 nett
Runner Up: Jan Magdeburger (32) 74 nett
NTP:
 11th Tina Cook; 16th Jan Magdeburger

Thur 31st May 2018

Event: Men's Stableford
A Grade: Robert Taylor (11) 37 points
B Grade: Neil Gill (25) 35 points
NTP: 3rd Peter McGrath; 6th Peter McGrath; 11th Ray Ousley; 16th Norm McIntyre

Wed 30th May 2018

Event: Ladies' Stroke
Winner: Yvonne Kelly (30) 69 nett
Runner Up: Tina Cook (15) 69 nett
NTP: 3rd Carol Burgess; 6th Elizabeth Barker; 16th Tina Cook

Mon 28th May 2018

Event: Veterans Stableford
Winner: Andrew Edmunds (11) 30 points (c/b)
NTP: 16th Karl Schulze

Sat 26th May 2018

Event: Men's Stableford
A Grade: Gavin Hunt (9) 40 points
B Grade: Graham Badrock (16) 38 points
NTP: 3rd Travis Applegarth; 11th Graham Badrock; 16th Norm McIntyre

Event: Ladies' Stableford
Winner: Fran Bentley (45) 38 points
NTP: 3rd Fran Bentley; 6th Carol Burgess

Thur 24th May 2018

Event: Men's Stableford
A Grade: Graham Badrock (16) 36 points (c/b)
B Grade: Steve Grogan (26) 40 points
NTP: 3rd John Forbes; 6th Ray Ousley; 11th Ray Ousley; 16th Peter McGrath

Wed 23rd May 2018

Event: Ladies' Stableford
A Grade:
 Carol Burgess (14) 34 points
B Grade: Jean Barber (29) 37 points
NTP: 3rd Jenny Richter; 6th Suzette Heydon; 11th Carol Burgess

Mon 21st May 2018

Event: Veterans Stableford
A Grade: Ray Ousley (8) 43 points
B Grade: Jenny Richter (20) 39 points
NTP: 3rd Karl Schulze; 11th Karl Schulze; 16th Denis Hayes

Sat 19th May 2018

Event: Men's Par
A Grade: Tom Beqir (12) +1
B Grade: Bernard Neville (18) +4
NTP: 3rd Bernard Neville; 11th Gavin Hunt; 16th Travis Applegarth

Event: Ladies' Par
Winner: Jane Canning (33) 0 (c/b)
Runner Up: Penny Mullumby (21) 0
NTP: 3rd Carol Burgess; 11th Penny Mullumby; 16th Jenny Garner

Thur 17th May 2018

Event: Men's Stableford
A Grade: Norm McIntyre (15) 38 points
B Grade: Bill Kelty (20) 34 points

Wed 16th May 2018

Event: Ladies' Stroke - Club Championship
A Grade: Tina Cook (15) 70 nett
B Grade: Fran Bentley (45) 77 nett
Club Champion: Carol Burgess
B Grade Champion: Di Anders
Handicap Champion: Bernie Fitzgerald
NTP: 3rd Allison Gilbert; 6th Yvonne Kelly; 11th Fran Bentley; 16th Di Anders

Mon 14th May 2018

Event: Veterans Stableford
Winner: Mike Smith (27) 35 points
NTP: 3rd Ian Browne; 6th Jenny Richter; 11th Jan Smith

Sat 12th May 2018

Event: Men's Stableford - Anniversary Day
A Grade: Jason Filippi (15) 38 points (Anniversary Cup)
B Grade: Ray Borschmann (22) 34 points
NTP: 3rd Jason Filippi; 11th Chris Oswin; 16th Mark Foley

Event: Ladies' Stableford
Winner: Jane Canning (33) 34 points
NTP: 3rd Tina Cook; 6th Tina Cook; 11th Jane Canning; 16th Carol Burgess

Thur 10th May 2018

Event: Men's Stableford
Winner: Greg Walsh (22) 38 points
NTP: 3rd Richard Beck; 11th Norm McIntyre; 16th Graham Badrock

Wed 9th May 2018

Event: Ladies' Stroke
A Grade: Bernie Fitzgerald (18) 73 nett (Monthly Medal)
B Grade: Di Anders (29) 74 nett
NTP: 3rd Jenny Richter; 6th Heather Thompson; 11th Jan Smith; 16th Bernie Fitzgerald

Mon 7th May 2018

Event: Veterans Stableford
A Grade: Graham Badrock (16) 35 points
B Grade: Colin Richardson (23) 40 points
NTP: 3rd Ray Borschmann; 6th Allison Gilbert; 11th Ian Browne; 16th Graham Badrock

Sat 5th May 2018

Event: Men's Stroke - Monthly Medal
A Grade: Jason Filippi (16) 69 nett
B Grade: Chris Davey (19) 69 nett
NTP: 3rd Don Grimes; 11th Chris Davey; 16th Jason Filippi

Event: Ladies' Stroke
Winner: Allison Gilbert (16) 75 nett
Runner Up: Bernie Fitzgerald (18) 76 nett
NTP:
 11th Tina Cook; 16th Tina Cook

HomeSite Map

Bright Country Golf Club 
Back Porepunkah Road, Bright Victoria 3741
 Phone: 03 5755 1773

© 2015 - Bright Country Golf Club Inc.