Results

Thur 17th Mar 2016

Event: Men's Stableford
Winner: John Forbes (15) 36 points (c/b)
Runner Up: Norm McIntyre (11) 36 points
NTP: 3rd Graham Badrock; 6th John Forbes; 11th John Forbes; 16th Karl Schulze

Wed 16th Mar 2016

Event: Ladies' Par
Winner: Ann Borschmann (34) +2
Runner Up: M. Kellet +1
NTP: 3rd Jenny Richter; 6th Jenny Richter; 11th Marj Orgill

Mon 14th Mar 2016

Event: Veterans Stableford
Winner: Ian Browne (24) 40 points
NTP: 6th Allan Ferrari; 11th Allan Ferrari; 16th Bob Adams

Sat 12th Mar 2016

Event: Men's Stableford
Winners:
Overall:
 Ian Boreham (18) 39 points
A Grade: Norm McIntyre (12) 37 points
B Grade: Heath Fallon (15) 37 points (c/b)

Event: Ladies' Stableford

Winner:
Penny Mullumby 
(21) 31 points
NTP: 6th Marj Orgill; 16th Marj Orgill

Thur 10th Mar 2016

Event: Men's Stableford
Winner: Peter Smith (25) 40 points (c/b)
Runner Up: Dennis Pangrazio (21) 40 points
NTP: 3rd John Forbes; 6th Dennis Pangrazio; 11th Terry Tilley; 16th Max Cherry

Wed 9th Mar 2016

Event: Ladies' Stroke - Silver Spoon
Winner: Lisa Anders (44) 112/68 nett
Runner Up: Jenny Richter (18) 89/71 nett
NTP: 3rd Lisa Anders; 6th Jean Barber; 11th Bernie Fitzgerald

Mon 7th Mar 2016

Event: Veterans Stableford
Winner: James Tisdall (24) 34 points
Runner Up: Robert Taylor (8) 33 points
NTP: 3rd Robert Taylor

Sat 5th Mar 2016

Event: Men's Stroke - Monthly Medal
Winners:
Overall: John O'Shea (17) 69 nett (c/b)
A Grade: Terry Tilley (11) 69 nett 
B Grade: Norm McIntyre (12) 72 nett
C Grade: M. Love (31) 71 nett
NTP: 3rd Robert Taylor; 6th Bernard Neville; 11th Tom Jemison; 16th B. Monkom

Event: Ladies' Stroke
Winner: Allison Gilbert (18) 73 nett
NTP: 3rd Bernie Fitzgerald

Thur 3rd Mar 2016

Event: Men's Stableford
Winner: C. Campbell (22) 44 points
Runner Up: Doug Badrock (8) 42 points
NTP: 3rd Max Cherry; 6th Doug Badrock; 11th Norm McIntyre; 16th Norm McIntyre

Wed 2nd Mar 2016

Event: Ladies' Stroke - Monthly Medal
Winner: Carol Burgess (13) 89/76 nett
Runner Up: Marj Orgill (27) 105/78 nett
NTP: 3rd Jenny Richter; 6th Carol Burgess; 11th Allison Gilbert; 16th Bernie Fitzgerald

Sat 27th Feb 2016

Event: Men's 4BBB Stableford
Winners: Brendan Cherry (15) & Max Cherry (15) 45 points
Runners Up: Bernard Neville (16) & John O'Shea (17) 45 points
NTP: 3rd Tom Jemison; 11th Max Cherry; 16th Ken Grummisch

Event: Ladies' Stableford
Winner: Bernie Fitzgerald (16) 36 points
Runner Up: Tina Cook (14) 35 points
NTP: 3rd Lyn Burgmann; 11th Jane Canning; 16th Bernie Fitzgerald

Thur 25th Feb 2016

Event: Men's Stableford
Winner: Terry Tilley (11) 38 points
Runner Up: Heath Fallon (17) 37 points
NTP: 3rd Will Hood; 6th Norm McIntyre; 11th Terry Tilley; 16th Terry Tilley

Wed 24th Feb 2016

Event: Ladies' 13 Holes Stableford - Opening Day
Winners:

A Grade: Robyn Ternes (15) 26 points
B Grade: Di Mahlstedt (20) 25 points
NTP: 3rd Di Mahlstedt; 6th Aileen Buckley; 11th Anna Castles; 16th Carol Burgess

Mon 22nd Feb 2016

Event: Veterans Stableford
Winner: Ian Browne (24) 37 points (c/b)
Runner Up: Ray Borschmann (23) 37 points
NTP: 6th Denis Hayes; 11th Robert Taylor; 16th Don Grimes

Sat 20th Feb 2016

Event: Men's Stableford
Winners:
Overall:
 D. Rothnie (13) 41 points
A Grade: Brodie Ellison (6) 37 points
B Grade: Denis Hayes (27) 39 points
NTP: 3rd Dennis Pangrazio; 11th Don Grimes; 16th Brodie Ellison

Event: Ladies' Stableford
Winner:
Jenny Richter 
(18) 36 points
Runner Up: Chris O'Shea (32) 34 points
NTP: 3rd Tina Cook; 16th Jenny Richter

Thur 18th Feb 2016

Event: Men's Stableford
Winner: Brendan Cherry (16) 40 points
Runners Up: Robert Taylor (8) 38 points, Michael Guiney (19) 38 points
NTP: 3rd Justin Stanmore; 6th John B. Williams; 11th John Forbes; 16th Ray Borschmann

Wed 17th Feb 2016

Event: Ladies' Stableford - Summer Cup
Overall:
 Carol Burgess (13) 35 points
A Grade: Robyn McGrath (16) 30 points
B Grade: Robyn Poyner (25) 32 points
NTP: 3rd Bernie Fitzgerald; 6th Jenny Richter; 11th Jenny Richter; 16th Jean Barber

Mon 15th Feb 2016

Event: Veterans 2 Person Ambrose
Winners: Karl Schulze (18) & Alistair Mackeggie (22) 65 points
NTP: 3rd Ray Borschmann; 6th Jenny Richter; 11th Karl Schulze; 16th Robert Taylor

Sat 13th Feb 2016

Event: Men's Stableford
Winners:
Overall:
 John O'Shea (17) 41 points
A Grade: Norm McIntyre (13) 37 points
B Grade: Justin Stanmore (16) 39 points
C Grade: Nick Wowk (21) 37 points
NTP: 3rd Chris Hall; 16th Norm McIntyre

Event: Ladies' Stableford
Winner:
Tina Cook 
(14) 36 points

Thur 11th Feb 2016

Event: Men's Stableford
Winner: Michael Guiney (20) 40 points
Runner Up: T. Tilley (11) 39 points (c/b)
NTP: 3rd Graham Badrock; 6th Max Cherry; 11th Alistair Mackeggie; 16th T. Tilley

HomeSite Map

Bright Golf Club 
Back Porepunkah Road, Bright Victoria 3741
 Phone: 03 5755 1773

© 2015 - Bright Country Golf Club Inc.