Results

Sat 10th Dec 2016

Event: Men's Stableford
Winners:
A Grade: Gavin Hunt (13) 39 points
B Grade: Ian Boreham (19) 42 points
NTP: 3rd Max Cherry; 10th 2nd shot Travis Applegarth; 11th Peter Clough; 16th Colin Richardson

Event: Ladies' Stableford
Winner: Kay Vayda (31) 42 points
Runner Up: Carol Burgess (14) 40 points
NTP: 3rd Rhonda Gross; 6th Carol Burgess; 16th Allison Gilbert

Thur 8th Dec 2016

Event: Men's Stableford
A Grade: Robert Taylor (12) 38 points
B Grade: Karl Schulze (20) 39 points
NTP: 3rd John Forbes; 6th Robert Taylor; 16th Karl Schulze

Wed 7th Dec 2016

Event: Ladies' 9 hole Stableford Xmas Breakup
Winner:
 Jean Barber (28) 21 points

Sat 3rd Dec 2016

Event: Men's Stroke - Monthly Medal
Winners:
A Grade/Monthly Medal: Glenn O'Connell (17) 65 nett
B Grade: Ross Heydon (29) 67 nett
NTP: 3rd Peter McGrath; 11th John Williams; 16th Mark Foley

Event: Ladies' Stroke
Winner: Robyn McGrath (18) 72 nett
Runner Up: Judy Stephens (17) 76 nett 
NTP: 3rd Judy Stephens; 11th Carol Burgess

Wed 30th Nov 2016

Event: Ladies' Stableford
Winner:
 Kay Vayda (31) 39 points
Runner Up: Libby Barker (24) 35 points
NTP: 3rd Robyn McGrath; 6th Libby Barker; 11th Bernie Fitzgerald; 16th Carol Burgess

Sat 26th Nov 2016

Event: Men's Stableford
Winners:
A Grade: Dennis Wilson (9) 40 points
B Grade: Ross Heydon (28) 43 points
NTP: 3rd Denis Hayes; 6th Peter Dingle; 11th Anthony Rebesco; 16th Nick Aloizos

Event: Ladies' Stableford
Winner: Carol Burgess (14) 38 points
NTP: 3rd Chris O'Shea; 11th Chris O'Shea; 16th Carol Burgess

Thur 24th Nov 2016

Event: Men's Stableford
A Grade: Roger Williams (16) 37 points
B Grade: Russell Munro (22) 36 points
NTP: 3rd Justin Stanmore; 6th Peter Clough; 11th Russell Munro; 16th Justin Stanmore

Wed 23rd Nov 2016

Event: Ladies' Stableford - Alpine Shield
Alpine Shield Winners:
Wodonga (Sue Evans, Marie Barnes, Christine Dixon, Susan Wood)
A Grade Winner:
Lisa Watson 36 points (c/b)
A Grade Runner Up: Tina Cook 36 points
B Grade Winner: Susan Wood 39 points
B Grade Runner Up: Marie Barnes 38 points
C Grade Winner: Lisa Anders 38 points
C Grade Runner Up: Kaye Vayda 34 points
NTP: 3rd Tina Cook; 6th Marion Cowan; 11th Maddison Peters; 16th Laurie Moyle

Sat 19th Nov 2016

Event: Men's Par
Winners:
A Grade: Gavin Hunt (13) +3 
B Grade: Peter Dingle (22) +3
NTP: 3rd Denis Hayes; 11th Nick Aloizos; 16th Max Cherry

Event: Ladies' Par
Winner: Bernie Fitzgerald (19) +1
NTP: 3rd Marj Orgill; 6th Allison Gilbert; 11th Lisa Watson; 16th Carol Burgess

Thur 17th Nov 2016

Event: Men's Stableford
A Grade: Luke Taberner (16) 44 points
B Grade: Ross Heydon (29) 41 points
NTP: 3rd N. Gill; 6th Andy Steiner; 11th John Forbes; 16th Andy Steiner

Wed 16th Nov 2016

Event: Ladies' Par
Winner:
 Lisa Anders (40) 0
Runner Up: Robyn McGrath (17) -2
NTP: 3rd Lisa Anders; 6th Lisa Watson; 16th Lisa Watson

Mon 14th Nov 2016

Event: Veterans Stableford
Winner: Colin Richardson (21) 35 points

Sat 12th Nov 2016

Event: Men's Stroke
Winners:
A Grade: John Borich (12) 71 nett 
B Grade: John O'Shea (19) 70 nett
NTP: 3rd Bernard Neville; 11th John O'Shea; 16th Colin Richardson

Event: Ladies' Stroke
Winner: Robyn McGrath (18) 71 nett
NTP: 3rd Bernie Fitzgerald; 6th Allison Gilbert; 11th Carol Burgess

Thur 10th Nov 2016

Event: Men's Stableford
A Grade: Norm McIntyre (15) 38 points
B Grade: Peter Dingle (23) 44 points
NTP: 3rd Max Cherry; 6th Graham Badrock; 11th Gavin Hunt; 16th Max Cherry

Wed 9th Nov 2016

Event: Ladies' 4BBB Stroke
Winners: Carol Burgess (13) & Bev Griffith (29) 64 nett (c/b)
Runners Up: Tina Cook (17) & Kay Vayda (31) 64 nett
NTP: 3rd Tina Cook; 6th Marj Orgill; 11th Marj Orgill; 16th Jane Canning

Sat 5th Nov 2016

Event: Men's 4BBB Stableford
Winners: Stuart Carlisle (17) & Ross Heydon (29) 46 points (c/b)
Runners Up: Ernie Van Der Wert (23) & Dragan Milosevic (10) 46 points
NTP: 3rd Colin Richardson; 11th Bernard Neville; 16th Karl Schulze

Event: Ladies' Stableford
Winner: Carol Burgess (13) 33 points
Runner Up: Jane Canning (35) 32 points
NTP: 3rd Carol Burgess; 6th Jo Adams; 16th Carol Burgess

Thur 3rd Nov 2016

Event: Men's Stableford
A Grade: Graham Badrock (15) 43 points
B Grade: John O'Shea (18) 40 points
NTP: 3rd D. Velicki; 6th Brendan Cherry; 11th Terry Tilley; 16th Colin Richardson

Wed 2nd Nov 2016

Event: Ladies' Stableford - President / Captain's Day
Winner:
 Allison Gilbert (18) 39 points
Runner Up: Jenny Richter (20) 34 points
NTP: 3rd Di Anders; 6th Bernie Fitzgerald; 11th Judy Langford; 16th Jenny Richter

Sat 29th Oct 2016

Event: Men's Stroke
Winners:
A Grade: Graham Badrock (16) 73 nett 
B Grade: Colin Richardson (24) 67 nett
NTP: 3rd Scott Boots; 11th Colin Richardson; 16th Ashley Laurenson

Event: Ladies' Stroke
Winner: Robyn McGrath (18) 76 nett

Thur 27th Oct 2016

Event: Men's Stableford
A Grade: Max Cherry (17) 38 points
B Grade: Colin Richardson (23) 42 points
NTP: 3rd Karl Schulze; 16th John Forbes

HomeSite Map

Bright Golf Club 
Back Porepunkah Road, Bright Victoria 3741
 Phone: 03 5755 1773

© 2015 - Bright Country Golf Club Inc.